Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.
Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков.
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.
Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.
Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.
Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.
В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело
С премиерата на спектакъла "Опит за летене" по Йордан Радичков Русенският театър ще открие на 13-и септември (петък) новия творчески сезон.
"Моят опит с Радичков е многогодишен. Той е един от най-обичаните автори. Според мен е и един от най-важните автори в света за неговото време", каза режисьорът на спектакъла Недялко Делчев.
По думите му словото на писателя и неговите образи са невероятни. "Втората благодат след Радичков е трупата на Русенския театър, която обичам и затова съм тук", каза още Делчев.
Той обясни, че балонът в спектакъла е метафора на онова, което животът не ни дава, или ние не го виждаме.
Гост-актьорът Алексей Кожухаров обясни, че за първи път играе в спектакъл по пиеса от Радичков. "За мен това е прощъпалник и много се радвам, че попаднах в компанията на колегите от Русе, с които се сприятелихме и се работи приятно и
Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.
Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,
Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември.
От ХГ – Добрич посочват също, че в експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка.
За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилнат
Концерти, изложба и спортен празник са включени в програмата за празника на Твърдица - Петковден, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Празничните прояви ще започнат на 11 октомври на градския стадион, където ще се състои спортен празник "Децата на Твърдица спортуват" с участието на ученици от Средно училище "Неофит Рилски" и деца от детските градини "Щастливо детство" и "Васил Левски".
На 12 октомври в читалище "Св.Св. Кирил и Методий" ще бъде открита археологическа изложба "Богатства от могилата" на Исторически музей - Твърдица. В читалището ще бъде представен концерт "Обич и песен" с участието на Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Йорданка Христова, Мими Иванова и Развигор Попов.
Празничният Петковден ще започне с литургия в храм "Св. Петка", на централния площад "Свобода" сутринта ще отвори врати базар на изкуствата, а в следобедните часове на пл
"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов.
Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата.
Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров.
То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца.
Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона.
Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му.
„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв
„През времето“ е заглавието на изложбата, която Греди Асса показва в галерия „Нюанс“. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 1 декември, съобщават организаторите.
„С тази експозиция авторът ще ни пренесе в своя свят, в който времето и пространството се преплитат в изящни композиции, разказващи истории без думи“, казват от екипа на галерия „Нюанс“.
„Неусетно отминават празнични дни и периоди, изпълнени с работа, световни събития и лични преживявания… Вълненията от тях се превеждат в цветове и докосвания на платното: съсредоточеност на погледа и лекота на допира. Опитът ми през годините кристализира в стремежа да превърна картината в магнит за сетивата. Поредицата от картини измерва хода на времето. Всяка една от тях е кристализирала енергия, сгъстени чувства и кратки истории: времеви срез, до вр
Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция.
Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г.
Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън
Сръбска пънк рок група Pekinška Patka идва за първия си концерт у нас – на 16 октомври в „Строежа“, съобщават организаторите.
Музикантите от Нови Сад се събират още в годините на бивша Югославия, през годините претърпяват неколкократни раздели. Първата им официална изява на на живо е през 1978 г. в залата на Klub 24 в Нови Сад и веднага предизвиква силен шум и истински шок – персоналът на клуба решава да прекрати участието им, изпращайки тълпа от около 200 младежи вкъщи.
Дебютният албум Plitka poezija е издаден през 1980 г. и се счита за първия пънк рок албум на група от Сърбия. Вторият им и последен албум Strah od monotonije е издаден през 1981 г. В него музикантите се насочват към постпънк и даркуейв звученето, но скоро след излизането му се
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
"Някои от тези снимки ги сканирах, други с фотоапарат ги преснимах, защото бяха на едни големи картони, които с времето се бяха изкривили. Доста ретуш имаше", каза Стаменков.
Той добави, че другите фотоси са от 2016 година насам. На част от тях могат да бъдат видяни и настоящият програмен директор и участник на фестивала
Теодосий Спасов, както и Хилда Казасян, която ще участва утре вечер, контрабасистът Димитър Карамфилов - част от триото на Живко Петров, което се изявява тази вечер и други.
"Аз имам специално отношение към музиката. Самият аз свиря любителски. Затова винаги ми е било интересно да снимам, докато се свири, и се старая да хвана момента, както един ловец стреля", каза още Стаменков.